DUŞ ALMAYI BIRAKTIĞINDA BEDENİNDE OLANLAR

| SAĞLIK

 

Atlantic’ten bir gazeteci bir süresince duş almayı bıraktı. Sonuçlar ise bir hayli şaşırtıcı oldu.

yikanmak dus

Muhtemelen bugüne kadar duş alma alışkanlığını hiç sorgulamamışsındır. Uyanırsın, egzersiz yaparsın, duşunu alır ve işe doğru yola koyulursun. Ya da akşam eve geldiğinde güzel bir duş alıp keyfine bakarsın. Fakat bu yazıdan sonra yıkanma meselesiyle olan ilişkini gözden geçirmeyi düşünebilirsin…

Atlantic‘ten gazeteci James Hamblin, bir süreliğine hiç duş almamayı denemeye koyuldu. Ona ilham veren ise daha önce yaşayan bakteri spreyi kullanarak su ve sabunla ilişkisini askıya alan bir deneye imza atan, New York Times çalışanı Julia Scott oldu. İçerisinde özel bakterilerin bulunduğu söz konusu sprey su gibi görünüyor,su gibi hissettiriyor ve su gibi bir tat veriyordu. Bilim insanları, bu bakterilerin yıkanma ile arındırılmadan önce cilt mikrobiyomunda yaşıyor olduğuna inanıyorlardı. Bu deneyin ardında yatan fikir ise, vücudun kendi küçük ekosisteminin, işine karışılmadığı sürece kendi kendisini yönetebilme kapasitesine sahip olduğuydu.

Vücudumuzun iç kısmında yaşayan bakterilerle fazla haşır neşiriz. Probiyotik destekler, bağırsak dostu besinler ya da sindirim sistemine gösterilen özen bunun en iyi örnekleri arasında sayılabilir. Peki vücudumuzun dışında yaşayan bakterilere de dikkat etmemiz gerekmiyor mu?

Hamblin yavaş yavaş sabun, nemlendirici, hatta deodorant kullanmayı bile bıraktı. Mikropların ve hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla ellerini yıkamaya devam etti. Gözle görünür şekilde kirlendiğinde ise su ile yıkanma yoluna gitti. Ancak oldukça nadiren duş suyunun altına girdi.

Peki ya sonuçlar? Kötü kokmuyordu; hatta daha çok insan gibi kokuyordu.
Cildine ve saçına her gün karıştırdığın onlarca ürünün, mikrobiyomundaki yağ ve bakteri dengesini bozduğu düşünülüyordu. Agresifçe duş aldığın zamanlarda, kötülerin yanında iyi bakterileri de yok etmiş oluyorsun. Tekrardan hızla çoğaldıkları ortada; fakat türlerin dengesi bozulduğu taktirde, vücudun kötü bakterileri ya da kötü kokuya neden olanları kayırmaya başlıyor. Haşin arındırıcıları kullanmayı bıraktığın zaman ise vücudun kendi dengesini sağlayabilmenin yollarını arıyor; iyi bakterilerin büyümesini desteklerken kötülerini kendisinden uzak tutuyor.
Elbette hayatına duş almadan devam etmen gerektiğini söylemiyoruz; ama en azından arada bir doğal yaşamı tercih etmen, senin için iyi olabilir. Hem zamandan hem de paradan kar edebilirsin.

 

viridianprints