DOKTOR ÖZ’DEN TAVSİYELER

| SAĞLIK

 

Doktor Mehmet Öz’ü Türkiye’de yakaladık ve yakalamışken de hepimizin kafasına takılan, en merak ettiğimiz soruları kendisine sorduk.

Bilgi almak için zaman zaman Doktor Mehmet Öz’ün “Siz” serisinden çıkan kitaplarını karıştırır ve bazen kendimi gülümserken, hatta kahkaha atarken yakalarım. Eğer onun kitaplarından birini okumuşsan nedenini tahmin edersin: Doktor Öz’ün son derece esprili bir üslubu var ve bu sayede son derece karmaşık konuları bile herkesin kolayca kavramasını sağlıyor. Kısacası ben onun yazılarını okumayı ve bilgilerinden faydalanmayı seviyorum. Kendisine sorularımı yöneltmeden önce arkadaşlarıma Doktor Öz’e ne sormak isterdin? diye sordum. Hepimizin merak ettiği şeyler aşağı yukarı aynıydı. İşte farklı konularda en çok kafamıza takılan sorular ve yanıtları…

PMS dönemi bazı genç kadınlar için oldukça ağır geçiyor. Bunun nedeni nedir? Ve en az etkilenerek atlatmak için neler yapmamız gerekir?

Rahim içerisinde yer alan endometriyumun büzülmesi ağrıya neden olur. Bu her ay kanama halinde dökülür ve bazı kadınlar için regl dönemi ağrılı geçer. Kadından kadına farklılık gösteren belirtileri hafifletecek birkaç çare var. Isıtma yastığı ya da sıcak bir banyo, yapılacak şeylerin başında geliyor. Bunun dışında elinin altında bulunduracağın kimi ağrı kesiciler de yardımcı olur.

Kuru ve hassas cildin sağlığını koruyabilmek için tavsiyeleriniz neler?

Sıcak suyun altında duş yapmak iyi hissettiriyor olabilir ancak unutma ki bunu yaparken farkında olmadan derini yakıyor ve cildinin kurumasına sebep oluyorsun. Ilık bir suda duş yapmayı dene ve çok sabun kullanmaktan kaçın çünkü vücudumuz fazla sabunu kaldıramaz. Sadece koltuk altları, kasık gibi bakteri üreten bölgeleri yıkamaya özen göster ve yüzünü, boynunu, kollarını fazla köpürtmeden yıka. Çok kirli değilsen bunu da her gün yapmak yerine haftada bir kaç kez yapabilirsin.

20’li ve 30’lu yaşlardaki bir kadının ilerleyen yıllarda sağlığını koruyabilmesi için vazgeçmemesi gereken alışkanlıklar nelerdir?

50 yaşına geldiğinde, sağlığının büyük bir kısmını yaşam şeklin belirlemiş olacak. Bu nedenle kendin için yapabileceğin en önemli şey günde 30 dakika egzersiz yapmak. Sebze ağırlıklı yemek, trans yağlardan uzak durmak, Omega-3 ve tam tahıllı gıdalarla düzenli olarak beslenmek yaşamsal önem taşıyor. Sigara gibi toksin içeren maddeleri hayatından çıkarmalı ve stresi azaltmak için daha fazla çaba göstermelisin. Yoga veya meditasyon bu konuda sana yardımcı olabilir.

Türk kadınının sağlıklı yaşam konusunda yaptığı en büyük hatalar neler? Ülkemizde obezitenin giderek artıyor olmasını neye bağlıyorsunuz?

Yediğimizden daha fazla kalori yakmalıyız. Kadınların büyük çoğunluğunun bütün gün oturup egzersiz yapmayarak kilo almayı garanti ettiğini gözlemliyorum. Günümüzü oturarak ve hiç egzersiz yapmadan geçirdiğimiz için obezite gibi büyük problemlerle karşılaşıyoruz. Balina yağı biyolojisi bize şunu öğretiyor: Bizim strese cevabımız yağ depolamak. Çünkü tarihsel açıdan bakıldığında stres kıtlıktan kaynaklanıyor.

Amerika’daki TV programınızda Afrika mangosunu mucize bir meyve olarak değerlendirmiş ve hapını tavsiye etmiştiniz. Ancak sözlerinizi eleştirenler de oldu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Dr. Oz Show’un misyonu izleyicilere bugüne kadar duymadığı terapiler hakkında bilgi vermek… Afrika mangosunda kilo kaybetmeye yardımcı olan bazı özellikler bulunuyor. Bugüne kadar programımızda bunun gibi yüzlerce hatta binlerce değişik vitamin, yiyecek ve gıda takviyesi hakkında bilgi yer aldı. Ancak pek çok yiyeceğin ve vitaminin etkileri henüz çok iyi bilinmiyor çünkü bu konuda ya henüz yeterince bilimsel araştırma yapılmadı ya da birbirinden farklı görüşler var. Programımız yoluyla, bu bilinç ve araştırmaların gelişmesi için destek olmak istiyoruz.

Yazı: Sibel Yeşilçay

 

viridianprints