DOĞRU PORSİYON MESELESİ…

 


Porsiyon kontrolü denen şey sağlıklı yiyecekleri de kapsıyor. Cornell Gıda ve Marka Laboratuvarı’nın yaptığı uyarıya kulak vermende fayda var: Araştırmacılara göre sağlıklı yiyecekleri, daha düşük kalorili olduklarını düşündüğümüz için daha fazla yeme eğilimindeyiz. Beslenme Uzmanı Daniel O’Shaughnessy’in porsiyon önerilerini dikkate al.

 

BADEM (20 tane)

Zayıflama diyeti yapıyorsan daha azıyla da yetinmen gerekebilir. Maksimum 20 bademi ara öğününde yeşil çayına eşlik ettirebilirsin. Mineral ve E vitamini kaynağı olduğu konusunda şüphe yok ancak içinde yağ da barındırıyor. Bu nedenle yerken kontrollü olmalısın.

FISTIK EZMESİ (1 tatlı kaşığı)

Doyurucu miktarda protein ve iyi yağlar almak için bu miktarı kahvaltına rahatlıkla ekleyebilirsin. Özellikle spor öncesi ve sonrası için ideal.

AVOKADO (1/3 ya da 30 gram)

Bu sağlık bombasının bu miktarı, yaklaşık yedi gram doymuş yağ almanı sağlıyor. Ayrıca aldığın lif de bonusu.

KİNOA (20 gr, pişmemiş)

Kan şekerini protein içeren bir yemekle dengelemen için mükemmel bir porsiyon. Ayrıca ofiste kinoa yiyen iş arkadaşınla takılmanda fayda var! Neden mi? Çünkü Preventive Medicine’ın bir araştırmasına göre, yemek seçimlerin konusunda iş arkadaşlarından etkileniyorsun.

 

 

 

 

viridianprints