http://www.womenshealth.com.tr/hep-birlikte-hayati-hafifletelim/ Women's Health Türkiye | DEĞİŞİM İSTİYORUM! DEĞİŞİM İSTİYORUM! – Women's Health Türkiye

DEĞİŞİM İSTİYORUM!

|  , anaslide, YAŞAM

 


Hayatının birçok alanında değişiklik yapmak istiyorsan, “GROW: Change Your Mindset, Change Your Life” kitabının yazarı Jackie Beere’a kulak ver.

1- Düşüncelerine ‘henüz’ sözcüğünü ekle

Kısıtlayıcı bir düşünceyi ifade ettiğin her seferde,  değişim ihtimalini artırmak için ‘henüz’ kelimesini ekle. Örneğin, ‘Ben hep kaybolurum. Yönlerde iyi değilim” demek yerine şu cümleyle ifade et: “Yönlerde ‘henüz’ iyi değilim.” Ardından, o alanı iyileştirmek için neler yapabileceğini ve ipucunu kimden isteyebileceğini belirle.

2. Konfor alanından çık

Bir zorluğu kabullenip üstesinden gelmek istiyorsan, yeni ve farklı şeyler yaparak gelişmeli ve değişmelisin. Mevcut becerilerini yeni bir alana nasıl aktaracağını ve adapte edeceğini öğrenebilirsin.

3. Cesur ol ve korkuyla yüzleş

Konfor alanından çıkmak ve gelişme alanına girmek korkunç olabiliyor; zira başarısızlık ve küçük düşme seçeneği söz konusu. Ancak “üzülmektense tedbirli olmak iyidir” diye düşünerek geri çekilmek, çıkmaza girmeni sağlar ve başarılı olma şansını azaltır.  Hedefine doğru her gün küçük adımlar atarak, konfor alanını geliştirmen gerekiyor.

4. Risk alma zamanı

Başarılı, mutlu ve güçlükleri yenme gücünde biri olmak için;  açık fikirli, becerikli ve başarısızlık riskini kabul edecek kadar cesur olmayı şart koşmalısın. Hatalar, gelişmek için adeta bir fırsattır; tavsiye ve geri bildirim, harekete geçmenize ve hedefine doğru ilerlemene yardımcı olabilir.

 

viridianprints