CİLT BAKIMI ÖNEMLİ İŞTİR: HATA YAPIYOR OLABİLİRSİN…

 

cilt-bakimi

Sabah uyandığında yüzüne uyguladığın yanlış ürünler ya da yanlış uygulamalar cildini bozabilir. Bu yanlışları yapmazsan cildini daha uzun soluklu ve genç ‘kullanabilirsin.’

Cildini fazla temizlemek

Eğer yüzünü yıkadıktan sonra cildin kızarıyor veya kabarıyorsa yanlış yoldasın. Cilt tipine uyumsuz peeling veya jeller kullanmak yüzündeki doğal koruyucu yağları yok etmene sebep olur. Eğer kullandığın kozmetiklerin cildine zarar verdiğini düşünüyorsan onları bir kenara kaldır ve gece boyunca biriken ölü derilerden ılık su ile arın.

Eski yüz havlusunu kullanmak

Yüzünü yıkadıktan sonra havluyla ovalıyorsan havlunu her gün değiştirmen ve aynı havluyu yıllarca kullanmaman gerekiyor. Makyaj artıkları, kir veya ölü deriler havluda birikir; havlunun nemli olması bakterilerin hızla üremesine ortam sağlar. Yüzünü kullanılmış bir havluya kurulamadan bir daha düşün deriz.

Ürünleri yanlış sırayla uygulamak

Cilt bakım ürünlerini uygulamanın da bir sırası var. Yüz temizliğini yaptıktan sonra önce serum, sonra güneş kremi, nemlendirici, en sonunda ise göz kremi sürülmeli. Kışın bile cildinin zararlı ışınlardan etkilenebileceğini ve güneş kremini unutmaman gerektiğini hatırlatalım.

Skincare products

Gereğinden fazla ürünü karıştırmak

Kozmetik reyonlarında cildini besleyecek birçok ürün bulunuyor. Ancak hepsini birden uygulamak felaketle sonuçlanabilir. Özellikle bazı aktif cilt ürünlerini üst üste uygulamak yüzünün soyulması, kızarması hatta sivilcelenmesiyle sonuçlanabilir. Mesela retinol içeren kremler ile alpha hydroxy içeren akne ilaçlarının kesinlikle beraber kullanılmaması gerekiyor.

Dudak çevrene göz kremi uygulamamak

Göz kremini sadece göz çevrene değil, dudak çevrene de uygula. Göz çevresinde oluşan kırışıklıkları geçirmek zor olduğu için göz kremlerinde kolajen ve elastin arttırıcı yoğun besleyici içerikler bulunur. Dudak çevrenin de yüzünün geri kalanından hızlı yaşlandığını da göz önünde bulundurursak, dudakların bu yardıma mutlu olacaktır.

Ürünleri uygularken doğru hareketleri kullanmamak

Cilt temizleyicini parmak uçlarına sürdükten sonra parmaklarını burnundan yukarı alnına, sonra göz çevrene ve oradan aşağıya yanaklar ve çenene doğru yuvarlak hareketler kullanarak uygularsan kan akışını da hızlandırabilirsin.

Cildini temizledikten sonra uzun süre beklemek

Konu cildin olunca tembel davranma! Yüzünü temizledikten sonra güneş kremi, serum, nemlendirici ya da hangi cilt ürününü kullanacaksan bir-iki dakika içerisinde uygula. Bu sürede gözeneklerin açık olacağından ürünlerin etkisini daha yoğun hissedeceksin.

 

viridianprints