CİLDİNİ PARLATACAK 4 ÖNERİ

| GÜZELLİK & STİL

 

Bir kokteyl hem susuzluğunu giderebilir, hem şifa verebilir, hem de inanılmaz lezzetli olabilir mi? Bizce olabilir!

Su tek başına sıkıcı olmaya başladığında, The Recipe For Radiance: Discover Beauty’s Best Kept Secrets in Your Kitchen kitabının yazarı Alexis Wolfer’ın hazırladığı bu cazip kokteyli denemen lazım. Wolfer, “Her gün iki, üç büyük bardak, hafif aç karnına (egzersiz sonrası ya da dışarda geçirdiğin bir öğleden sonra) yudumladığında içindekilerin doğal faydalarını göreceksin” diyor. Öyleyse tariften önce içindekilere göz atalım:

NANE

Wolfer, “Ferahlatıcı etkisiyle vücut sıcaklığını düşürerek kızarıklıklarını yatıştırır” diyor. Dermatolog Francesca Fusco ekliyor: “Aromaterapik etkisi stresin tetiklediği akne ve egzamaları azaltır.”

YEŞİL ÇAY

Miami’deki The Pritikin Longevity Center’ın Beslenme Araştırmaları Direktörü Doktor Gayl Canfield, “Yeşil çayın içindeki antioksidanlar kalp hastalıklarını önlemeye ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur” diyor.

LİMON SUYU

Canfield, “Cildine sağlık katan ve vücudunun kolajen üretmek için kullandığı C Vitamini limon suyunda bolca bulunur. Ayrıca limon suyu bağışıklık sistemini de güçlendirir” diyor.

ZENCEFİL

Wolfer, bu olağanüstü kök bitkinin iltihap giderici özelliğiyle aşırı ısınmış ve tahriş olmuş cildi içerden dışarıya rahatlattığını söylüyor. Araştırmalar, zencefilin mide rahatsızlıklarına da iyi geldiğini gösteriyor.

NANE, ZENCEFİL VE YEŞİL ÇAYLI LİMONATA
4 kişilik

1 litre su
4 poşet yeşil çay
¼ demet kıyılmış taze nane
80 gram kıyılmış taze zencefil
80 ml taze sıkılmış limon suyu

Suyun yarısını kaynat, ocağı kıs.
Yeşil çay poşetlerini, nane ve zencefili ekleyip 30 dk demlenmeye bırak.
Süzerek bir sürahiye boşalt, çay poşetlerini de sık, dibinde hiç su kalmasın.
Limon suyunu ve kalan suyu ilave et.
Buzdolabında soğumaya bırak.
Limon dilimleriyle süsleyip servis yap.

 

 

viridianprints