BU ALIŞKANLIKLAR ALZHEIMER RİSKİNİ YÜZDE 50 AZALTIYOR

| SAĞLIK

 

Biraz hareket ederek beynini Alzheimer hastalığına karşı korumaya alman mümkün.

bahce kadin

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, biraz hareket etmenin sayesinde Alzheimer hastalığını önlemek mümkün.

Journal of Alzheimer’s Disease‘de yayımlanan çalışmada yürümek, dans etmek ve de bahçe işleri ile uğraşmak gibi çeşitli aktivitelerin, Alzheimer riskini %50 oranında azalttığı ve beyin hacmini geliştirdiği ortaya konuldu.

Araştırmacılar, 876 katılımcı üzerinde 30 yıllık bir zaman diliminde çalışarak, yaş ortalaması 78 olan katılımcılara boylamsal hafıza testleri uyguladılar ve beyin taramalarını çıkardılar. Aynı zamanda, katılımcılardan fiziksel aktivitelerini ve harcadıkları kalorileri not etmeleri istendi. Sonuçlara göre, ufak da olsa fiziksel aktivitelerde yaşanan artışın Alzheimer riskini azalttığı ve beyin hacmini artırdığı gözlemlendi.

Çalışmanın yazarı Prof. Dr. Cyrus A. Raji’ye göre bu çalışma, çeşitli fiziksel aktiviteler ile Alzheimer riskinin azaltılması arasındaki bağlantıyı, büyük bir örneklem kullanılarak ve beyin hacmindeki artış ile de ilişkili olarak ortaya koyan ilk çalışma olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca, katılımcıların bildirilerinden yola çıkılarak, bahçe işleri ile uğraşmanın beyin bozuklukları oluşumu riskini azalttığı da belirtiliyor.

İlgini çekebilir: Kendi Cilt Bakım Bahçeni Kendin Kur

Bahçıvanlık yapan ve Perennial Matchmaker kitabının yazarı Nancy Orda, hobisinin fiziksel faydalarının yanı sıra zihnine enerji verdiğini de belirtiyor. Bahçıvanlık ile uğraştığını, çünkü bundan hiç sıkılmadığını söylüyor. Her yıl aynı bitkileri yetiştirse bile, hava koşullarına ve diğer faktörlere bağlı olarak bitkilerin her seferinde değişik büyüdüklerini, bununla birlikte her zaman yeni bir şeylerin denenmesine açık olduğunu belirtiyor.

İlgini çekebilir: Mutfağın Bahçen Olsun

Sen de bahçe işleri ile ilgilenirsen, emin ol beynin ileride sana çok teşekkür edecek.

 

 

viridianprints