BESLENME TÜYOLARINI BİZDEN AL!

 


Bu sağlıklı beslenme tüyoları epey işine yarayacak. 

Mutfak Robotun Gün Yüzü Görsün

Evet, hepimizin bir mutfak robotu var ve ne yazık ki dolabın karanlık bir köşesinde yılda sadece birkaç defa kullanılmak üzere duruyor. Ancak kendisinin çok büyük işler başarabileceğini hatırlatalım. Mutfak tezgâhında bir düzenleme yap ve robotuna yer aç. Onun sayesinde hurma, yulaf, kakao, badem, Hindistan cevizi yağı gibi malzemeleri hızlıca püre hâline getirip ara öğünlerin ya da spor öncesi yemek için atıştırmalık toplar hazırlayabilirsin. Kendi fıstık ezmeni yapabilir veya içindeki farklı bıçakları kullanarak kabaktan soğana kadar her türlü sebzeyi doğrayabilir ve rendeleyebilirsin.

Doğala Dön

Sırf tarifte öyle yazıyor diye havuçları ya da kabağı soymak zorunda mısın? Soymasan da lezzetinde bir değişiklik olmaz, üstelik lif içeriği daha yüksek olur.  Tek yapman gereken, robota atmadan veya tepsiye dizmeden önce suyun altında kabuklarını iyice fırçalaman. Patates ve pancar için de aynı şey geçerli. Ancak kabuğuyla yiyeceğin sebzelerin organik olanlarını bulmaya özen göster. Mümkün olduğunca organik pazar alışverişine çık, bunu yapamıyorsan da doğal ürünler satan internet sitelerinden haftalık siparişini ver.

Daha Çok Sebze Ye

Günde beş porsiyon sebze ye. İşte duymaktan sıkıldığın (çünkü uygulayamadığın) bir öneri daha! Kolay yolu mu? Tüm yemeklerine ya da çorbalarına göz açıp kapayıncaya kadar pişen; karnabahar, brokoli, bal kabağı gibi sebzeler ekle. Makarnanı brokoliyle birlikte haşlayabilir, omletine ıspanak ekleyebilir, mercimek çorbanı bal kabağıyla zenginleştirebilir, pirinç pilavı yerine karnabahar pilavı yapabilirsin.

Abartma

Sebze sote kulağa leziz geliyor değil mi? Ama tavaya cömertçe yağ koyarsan o bir sebze kızartmasına dönüşür. Bu da sağlıklı olabilecek bir yemeği oldukça kalorili hâle getirir. Onun yerine bir veya iki kaşık zeytinyağı ile yetin. Mutfakta daha fazlası demek her zaman daha iyisi demek değildir. Makarna pişirirken de tencereye fazla su koyma. Sadece makarnanın üzerini geçecek kadar koyman yeterli. Böylece fazla suyuyla birlikte besin öğelerini de süzdürmemiş olacaksın. Bir miktar fazla su kalırsa, bunu sosunun kıvamını ekstra kalori eklemeden arttırmak için kullanabilirsin.

 

 

viridianprints