BAŞIN AĞRIYORSA YOGA YAP!

|  , anaslide, SAĞLIK

 


Baş ağrısını gideren yoga pozunu öğrenmek istiyorsan, okumaya devam et…

Baş ağrısı esnasında ağrıya en iyi gelecek iki poz; onarıcı dinlenme pozu ve viparita karani pozudur. Onarıcı dinlenme pozunda yere sırt üstü yat, dizlerini kıvırıp, ayak bileklerin dizlerin önünde kalacak şekilde ayaklarını yerleştir. Kolların yanda, gözler kapalı bir şekilde karnına nefes alarak 10-15 dakika süreyle yat.

Viparita karani içinse duvarın dibine yan otur, sırt üstü yatarken bacaklarını dik olarak duvara daya. Kolların yanda olacak şekilde 10-15 dakika süreyle yat. Baş ağrısı sırasında fazla efor gerektiren, karın içi basıncını arttıran çevrilme ve beyne fazla kan gitmesine neden olan pozlar ise ağrıyı arttırır.

Uzun vadede baş ağrılarını azaltmak için her gün yoga yapmanı öneririm. Boyun ve sırt kaslarını rahatlatan çocuk ve kedi-inek pozları, beyne giden kan akımını arttıran uttanasana, ardha uttanasana, aşağı bakan köpek ve prasarita padottansana pozları, omurga esnekliğini arttıran tüm çevrilme pozları, sinir sistemini sakinleştiren oturarak öne katlanma pozları, zamanla ağrıların sıklığını ve şiddetini azaltacaktır.

 

Uzm. Dr. Banu Taşcı Fresko, Nöroloji, Yoga ve Yoga Terapi Uzmanı

 

viridianprints