BANYO LİFİ HANGİ SIKLIKTA DEĞİŞTİRİLMELİ?

| SAĞLIK

 

Banyo lifine mikrop yuvasına dönmeden önce müdahale etmen gerek.

banyo-lifi

Banyoda cildini temizlemek için kullandığın banyo lifinin aslında tam bir bakteri yuvası olduğunu söylesek ne hissederdin? İşte sana acı gerçekler: Banyo lifleri, aslında göründükleri kadar yardımcı değiller. Çünkü her kullanımın ardından, banyo lifindeki kuytu noktalara ve çatlaklara ölü deri hücreleri birikiyor. Banyodaki nemli ve sıcak ortam da bakterilerin üremesi için uygun bir ortamı oluşturuyor. Dolayısıyla da banyo lifi tam bir pislik yuvasına dönüşerek bakteriler, mantarlar ve küf için adeta bir yuvaya dönüşüyor.

Journal of Clinical Microbiology‘de yayımlanan bir araştırmada, banyo liflerinde birçok farklı türde bakterinin bulunduğu ve söz konusu bakterilerin de özellikle geceleri artış gösterdiği belirtiliyor. İşler bununla da sınırlı değil: Mikroplarla dolup taşan banyo lifini cildini tıraşladıktan sonra kullandığında, cildindeki çatlaklara dolan bakteriler enfeksiyona ve tahrişe de neden olabiliyor. Hatta bu nedenle birçok dermatolog banyo lifi kullanımına karşı çıkıyor.

Banyo lifi kullananlar için bu haberlerin pek de iyi olmadığı ortada. Çünkü banyo lifinin kullanılmadığı bir banyo düşlemeni istesek, aklına cildini temizlemek için fazladan ne kadar uğraşman gerektiği gelecek.

O halde, banyo lifini sık sık değiştirmen gerekecek. Doğal banyo liflerini her 3-4 haftada bir; plastik yapıda olanları ise her 2 ayda bir değiştirmelisin. Banyo lifinde küf oluşumuna ya da kötü kokuya rastladığında ise değiştirme işini erkene alman şart.

Eğer banyo lifinin ömrünü uzatmak istiyorsan, onu bakterilerin gelişimi için oldukça elverişli olan nemli duş ortamında bırakma. Daha az nemli bir yerde, örneğin pencere önünde kurumaya bırak.

Bir diğer seçenek ise banyo lifi yerine sabun bezi kullanmak. Fakat sabun bezini de banyoda bıraktığın taktirde, o da en az lif kadar mikrop yuvasına dönüşecektir. Fakat sabun bezinin çamaşır makinesinde yıkanmasının da daha kolay olacağını belirtmeliyiz.

 

 

viridianprints