BADEMİN FAYDALARI

 

Mineraller, vitaminler, protein ve lif açısından oldukça zengin olan badem, sana sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabilir.

badem saglik

Çoğu insan, bademin yağlı olduğunu düşünerek bademden uzak durmaya çalışıyor. Ancak, badem ve sağlık ilişkisi hiç de bu kadar basit değil. Bademin kalp sağlığından cilt sağlığına, diş sağlığından diyabeti önlemeye kadar birçok faydası bulunuyor.Saymaya başlayalım mı?

1- Kalp krizini önler.

Antioksidan özellikli tekli doymamış yağlar, yani sağlıklı yağ asitlerini barındıran badem, kalbini ve tüm kardiyovasküler sistemini koruma altına alıyor. Bademin içerisindeki yararlı besin maddeleri saymakla bitmez; ancak içerisindeki antioksidan flavonoidler, özellikle kardiyovasküler hastalıkların ve kalp krizinin oluşumu engelliyor.

İlgini çekebilir: Kalp Krizi Riskini Azaltan 7 Besin

Başta E vitamini olmak üzere, flavonoidler vücuttaki inflamasyonu azaltmaya yarıyor. Bademde bulunan magnezyum, kalsiyum, çinko, manganez, potasyum ve ariginin ise kardiyovasküler sistemin düzgün çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu mineraller. Dahası, birçok çalışmada bademin kötü kolesterolü düşürdüğü belirtiliyor.

Düzenli badem tüketimi sayesinde damarlarda plak oluşumu da engelleniyor. Yüksek tansiyon şikayeti bulunanlar için de badem oldukça yararlı bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Next

 

viridianprints