B Mİ C Mİ?

| GÜZELLİK & STİL

 

Cildine hangisinin daha uygun olacağına karar verebilmen için BB ve CC kremler arasındaki farkları araştırdık.

01

Institute of Personal Care Science’ın yöneticisi Belinde Pilmore, “BB’nin açılımı Blemish Balm (kusur kapatıcı anlamına geliyor). İlk olarak Asya’da çıkan BB kremler, aydınlatıcı ve leke açıcı faydalar sunuyordu” diyor. Bizim kullandığımız BB kremlere ise bu özelliklerinin yanında nemlendirici içerik de eklenmiş durumda.

Renkli nemlendiriciler gibi hafif bir kapatıcılıkla birlikte nemlendirme istiyorsan, BB kremi seç.

Kozmetik Kimyageri Joan Chiu, “20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınlar BB kremden faydalanabilir” diyor. Bu kremler fondöten yerine geçebilecek kadar yeterli kapatıcılık sağlamasının yanı sıra cildi de nemlendiriyor.

02

Pilmore, “Beyazlığın kadınlar için önemli olduğu Asya’da CC’nin açılımı Color Control (renk kontrolü anlamına geliyor). Batı ülkelerinde ise CC, Complete Correction (tam anlamıyla düzeltme) demek” diyor.
Eğer cilt tonunu eşitlemek istiyorsan veya hafif kapatıcılık yerine likit fondötenlerin tam kapatıcılığını tercih ediyorsan, CC kremi seç.

Chiu, “CC, BB’ye oranla daha fazla pigment içerdiğinden kızarıklık ve pigmentasyonu düzeltiyor, renk tonunu eşitlemeye yardımcı oluyor ” diyor.
Pilmore, “Markaya göre değişir ancak batıda kullanılan CC kremlerde genelde nemlendirme, arındırma, aydınlatma ve anti-aging için daha fazla aktif içerik bulunuyor” diyor.

BB’yi anlamaya çalışırken şimdi de CC çıktı. Bütün bu kozmetik ürünleri kulağına neden sütyen numaraları gibi geliyor? Sırada DD mi var? Aslında evet, ama kafanı henüz bununla karıştırmayacağız. Kısaltmaları çözmek için bazı uzmanlara danıştık.

 

viridianprints