AY, SAĞLIĞIMIZI NASIL ETKİLİYOR?

| SAĞLIK

 

Ay ve sağlık ilişkisi üzerine tüm bildiklerini yeniden gözden geçirmen gerekecek.

dolunay

Dolunayda garip bir şeylerin döndüğü kesin. Çevrene şöyle bir kulak verdiğinde, ayın evrelerinin herkes üzerinde farklı ve oldukça garip etkiler yarattığını hemen fark edebilirsin. Peki bu sihirli güçler nereden geliyor ve bilim bu konu hakkında ne söylüyor? Gerçekten de, ayın evrelerinin davranışlarımız ve sağlığımız üzerinde etkileri var mı?

1- Kan dolaşımı

Ayın yerçekimsel kuvveti oldukça güçlü. Hatta bu etki, vücut sıvılarını bile etkiliyor. Beyin kimyasalları, kan ve mukoza ayın etkisi altında kalabiliyor. 2004’te International Journal of Nursing Practice’da yayımlanmış bir çalışmada, dolunay zamanında hastanelere mide ve bağırsak kanaması şikayeti ile başvuranların sayısının ciddi oranda artış gösterdiği belirtilmiş. UCLA’dan astronom Jean-Luc Margot ise, bu yıl söz konusu araştırmayı tekrar incelemiş ve çalışmada istatistiksel hataların bulunduğunu ve bu hataların çalışmanın sonucunu etkilediğini belirtiyor. Nursing Research’te kaleme aldığı incelemesinde, 1 metre uzaklıktaki bir insanın, kişiyi ayın çekim kuvvetinden 1000 kat daha güçlü bir biçimde etkilediğini belirterek, aydan etkilenişimizin fiziksel bir temelinin bulunmadığını belirtiyor.

2013 yılında Interactive Cardiovascular and Thoracic Surgery’de yayımlanan bir çalışmada ise aortlarındaki yırtılmanın giderildiği ameliyatın ardından  iyileşme sürecinde bulunan 210 kişi mercek altına alınmış.  Araştırmaya göre, dolunay esnasında ameliyat olan hastaların ölme olasılıkları, operasyonu yeni ayda geçirenlere kıyasla %79 daha az olarak ölçülmüş. Dahası, ameliyatlarını dolunayda olan hastalar, hastaneden daha erken taburcu olmuşlar.

Yine de bu çalışmaların küçük çaplı olduğunu bilmen gerekiyor. Bir sonraki hastane ziyaretini zamanlarken, çoğu makalenin ayın biyolojimiz üzerinde düzenleyici bir etkisine dair herhangi bir kanıtın olmadığını belirttiğini aklında tutmanda fayda var.

Next

 

viridianprints