ASMR VİDEOLARI GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

|  , anaslide, SAĞLIK

 


Dünya üzerinde milyonlarca kişi, YouTube’daki ASMR videolarının anksiyeteyi yatıştırdığını iddia ediyor. Peki bu sesler gerçekten terapi işlevi görüyor mu?

Cazibeli bir sarışın kadın, bilgisayar ekranından gülümsüyor. Ekrana doğru eğiliyor, elindeki makyaj fırçasının ucuyla mikrofona hafifçe vuruyor ve yüzüne allık sürdüğünü söylüyor. Fırçanın kılları sanki mikrofonu okşar gibi bir hışırtı çıkarıyor. Sakinleştiren bir sesle: “Fırçayı kulağında hissetmek hoş, değil mi?” diye soruyor.

Onun YouTube kanalına üye olan 1,1 milyondan fazla kişi, gerçekten de bu sesin hoş olduğunu düşünüyor. 31 yaşındaki vlogger “Maria Gentle Whispering”, diğer videolarında tırnaklarını ritmik olarak masaya vuruyor ya da bir naylonu kırıştırıyor. Bu durum kısaca ASMR olarak bilenen “otonom duyumsal meridyen tepki”yi tetikliyor. Meridyen, ne? Bu durumu baştan boyuna, oradan da omurgaya ve vücudun diğer bölümlerine yayılan bir “iç gıdıklanması” olarak tarif edebiliriz. 37 yaşındaki New Yorklu YouTube’daki en popüler ASMR’ciler, videolarında ürperti yaratan sesler kullanıyor. Türkiye’den Pamuk ASMR, Moonlight Whispering, Seer ASMR, Melody ASMR kanallarına göz atabilirsin.

Tamara Green ise bu hissi “beynin dışında oluşup tüm vücuduna elektrik titreşimleri gönderen bir ürperti” olarak tanımlıyor.

Konu ilk olarak aslında 2007 yılında konuşulmaya başlandı. ASMR terimi ise bundan iki yıl sonra ortaya atıldı. 2010 yılında ise araştırmacılar, uyku telkini, stres ve anksiyete belirtilerinde azalma gibi yararları belgeleyen çalışmalar ve beyin görüntüleri ile konuyu araştırıyordu. Bugün ASMR sadece YouTube’u etkisi altına almakla kalmıyor; reklam kampanyalarını da etkiliyor. Ikea, Pepsi ve KFC gibi markalar, bilinçaltında ürünlerini rahatlama ile bağdaştırmak için ASMR’den yararlanıyor.

Her ne kadar “beyin orgazmı” olarak görülse de aslında cinsel bir yönü yok. Maria, “İtfaiyecilerden, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan gazilerden, bebeklerini sakinleştirmek için videolarımı dinleyen annelerden, uykusuzluk, stres ve panik atak belirtilerinin azaldığını söyleyen gençlerden mesajlar alıyorum” diyor.

Shenandoah Üniversitesi Biyoeczacılık Bilimleri Bölümü’nden Dr. Craig Richard, insanların yüzde 20 ila 40’ının ASMR’yi tecrübe edebileceğini söylüyor. Çalışmalar ASMR’ye duyarlı beyinlerle, duyumsamayı hissetmeyen beyinlerin aktivitesi arasında farklar buldu. Yani ASMR’yi hisseden insanlar, duyusal ve duygusal tecrübeler arasında daha fazla bağ kuruyor olabilir. (Örneğin, eğer sükûnet ile yumuşak sesleri bağdaştırıyorsan, fısıltı duyduğunda rahatlayabilirsin.)

Onlardan biri olup olmadığını merak ediyor musun? Evrensel bir ASMR tetikleyicisi yok, o yüzden deneme-yanılma yöntemi ile ilerlemen gerekiyor. Bir kadının çıkardığı tıkırtı sesi kimini rahatlatırken, bir başkasına sinir bozucu gelebilir. Eğer yumuşak, tekrar eden sesler içini titretmiyorsa başka yollar deneyebilirsin. Richard’ın çalışmasında birçok insan, en güçlü duyusal tetikleyicinin hafif bir dokunuş olduğunu söylemiş. Uyarıcılarla dolu bir dünyada, bize iç gıdıklanması vermese de- hepimiz sıcak bir sarılmayı hak ediyoruz.

YouTube’daki en popüler ASMR’ciler, videolarında ürperti yaratan sesler kullanıyor. Türkiye’den Pamuk ASMR, Moonlight Whispering, Seer ASMR, Melody ASMR kanallarına göz atabilirsin.

 

 

viridianprints