AŞK İÇİN SEKS ŞART MI?

|  , anaslide, AŞK&SEKS

 


Yıllarca seks için aşkın gerekli olup olmadığını tartışıldı ve günümüz ilişkilerine şöyle bir göz attığımızda,  hiç de gerekli olmadığına kanaat getirildi.  Evet cinsellik önemliydi, bazen tek başına varlığı bile yetiyordu. Hatta bazı uzman psikologlara göre, ayrılmanın eşiğine gelindiğinde bile ‘tatminkar bir seks’  kimi zaman kurtarıcı oluyordu.

Ve şimdi  de tartışacak başka bir konumuz var: “Aşk için seks şart mı?” Kaliteli bir seksin çok önemli olduğunu düşünenler kadar; seksin o kadar da önemli olmadığını, dokunuşların ya da  romantik tutumların kimi zaman seksten önce geldiğini savunanlar da var.  Şimdi söz, bu konu hakkındaki farklı yaş ve meslek gruplarından bireylerin görüşlerinde… Peki senin bu konudaki fikrin ne? 

* “Fikrime göre seks, olgun ilişkilerin önemli bir parçası fakat en önemli yönü olmaktan biraz uzakta. Benim açımdan seksten daha önde gelenler: Güven, arkadaşlık ve şefkat. Bu üçü olmadan ilişki olmaz. Bunlar gerçekleştiğinde, yani iki insan birbiri için saygılı ve şefkat dolu olduğunda, doğru arkadaşlık ve güven yaratılabilir. İlişkiyi pek çok sorunlu ve zor zamanlarda taşıyabilecek olan bu güven ve arkadaşlık bir çifte daha iyi ve daha kötü zamanlarda birlikte olmaları için yardımcı olur.

Seks önemli, çünkü biz seksle tüm bu açılardan bir parça buluyoruz. Güven, şefkat ve arkadaşlık sağlıklı ve olgun bir seks hayatının büyük bir parçasını oluşturuyor. Seks, çiftleri ilişkide paylaştıkları yakınlık ve hazla birbirine bağlıyor. Yine de bu paylaşımları yaratmak için seksi tek kaynak olarak kabul etmemek gerekir.

Seks önemli, seksten tamamen yoksun olmak kesinlikle arkadaşlığın ve güvenin niteliğini etkileyebilir; özellikle de partnerlerden birinin cinsel ilişki isteyip diğerinin istemediği durumlarda. Her zaman olmasa da zaman zaman çiftlerden biri korkuyorsa ya da yakınlıktan çekiniyorsa, fiziksel ya da mental travmalar gibi daha derin problemler devreye giriyor. Bu tip durumlarda, çözüm bulunmazsa bu travma ilişkiyi yönetmeye başlıyor. Bu sorunlar daha çok seksle ilişkili olarak su yüzüne çıkıyor, bir çok durumda ilişki halindeyken oluşuyor ve duygusal anlamda daha derin hissediliyor.”

-David W.,  Roman & Şarkı Sözü Yazarı

“Aşk ve seks; kimine göre tamamlayıcı, kimine göre birbirinin katsayısıdır. Biri elle tutulur, diğerinin ise eli tutulur. Seks, aşkı görünür kılar, aşk da seksi pişmanlıktan çok öteye koyar; raf ömrünü uzatır.

İnsan düşünebilen hayvandır derler ya, insan, seksi üremek için yapmayan, bir iletişim yoluna çevirmiş hayvandır. ‘Angels in America’ daki  meleğin dediği gibi, beden ruhun bahçesidir.”

-Kerem A., Editör

*”Bu soru, bana bundan uzun yıllar önce sorulmuş olsaydı;  cevabım “Kesinlikle hayır!” olabilirdi. Ama şimdi günümüz ilişkilerine baktığımızda, (bu durumda, benim de yaşanmış ilişkilerim dahil olmak üzere) bu sorunun cevabını uzun uzun düşünüp; aşkın gereklilikleri ve sorumluluklarını sıralamaya gerek kalmadan aşk için seksin şart olduğunu söyleyebilirim.  Ayrıca günümüzde bizleri seks bilincine sürükleyen binlerce neden mevcut. En başta  ‘ten uyumu’ gibi zırvalıkların varlığı ve beynimizi dolduran binlerce seks filmleri, kitapları ve seks bilincine sahip binlerce insan karşımıza çıkıyor. İster istemez;  aşkın seks ile bağdaşmasından yana olmayan, aşkın kendi özünde yaşanabilir güzelliğine inanan bir kısım insan grubu “Aşk için seks şart mı?” sorusunu kendine sormaya başlıyor. Zamanla kendini bu sorunun cevabını verecek bir şekilde olayın ve durumun içerisinde buluyor. Aslında işin özünde seks kavramı (benim şahsi fikrim!) iki bedenin birbiri içerisinde çözünerek tek beden olabilmek gayreti ve çabasının dışında, ruhlarının da bu bütünlükte birbiri içerisinde çözümlenmesinden geçiyor.”

 -Emre B., Moda Tasarımcısı

*”Eğer aşkı en derinden yaşıyorsan, istesen ve arzulasan da; seks, sevginin gerisinde kalıyor.  Evet bir bütün olmayı istiyorsun; ama sevgi öyle bir şey ki , acı çeksen de onun varlığı seni mutlu ediyor!”

–Melis K., Reklamcı

*” Biriyle iyi seks yapıyorsun diye, aşık olmak zorunda değilsin; ama aşık olmak için de iyi bir seks lazım!”

 – Orsa B.,  Mühendis

*” İnsan aşık olduğu ve değer verdiği kişiye karşı  ilk zamanlarda cinsel şeyler hissetmese bile, bu kişiler çift olduktan sonra artık birbirlerini daha da tanımak isteyeceklerdir. Aslında ilişki başlamadan önce ve ilişkinin ilk zamanlarında  çiftler, birbirleri arasında zihinsel bir keşfe çıksa bile ilerde bu keşfi somutlaştırmak isteyecekler ve cinsel ilişki üzerine yoğunlaşacaklardır.  Eğer ask yaşanıyorsa, sekssiz olmaz. Seks için herhangi bir engel varsa bile,  çiftlerin birbirlerini cinsel anlamda arzulaması kaçınılmazdır.”

-Oğuz T., DJ

*”Aşk bir tutkudur ve uçlarda yaşanılan bir duygudur. Seks de uç duygular yaşatan bir şey dolayısıyla aşk için seks gereklidir. Bu noktada, aşk ve sevgiyi ayırmak önemli. Diğer bir yandan, uzun vadede seksin yanında romantizm ve güven de çok önemli.”

 -Bilge R., Vlogger

* “Biraz eğlenceli bir yaklaşım olacak belki ama aşk, erkeğin eninde sonunda sevişeceğini bilerek yaklaştığı kadına, uzun süre dokunamaması sonucunda yoğun olarak hissettiği ve beynini ele geçiren bir duygudur.  Seviştikten sonra,  bu duyguların geçip geçmeyeceğinin ise kesin bir cevabı yok, bu tamamen karşı tarafa bağlı! Aşk ve seks ayrı şeyler gibi gözükseler de;  peş peşelerdir ve böylece ayrı düşünülemezler.”

–Merve D., Mimar

* ”Bence aşkı en derin biçimde göstermek için seks şart.  Çünkü o anda duyguların  aşıyor ve huzurun içinde yüzmeye başlıyor insan . Ben de insanım ve bunu hissetmek istiyorum. Bu anı ve bedenimi aşık olduğum kişiyle paylaşmak istiyorum. Buna gereksinim duyuyorum. Ve sağlıklı, uzun süreli bir ilişkide aşık olduğum kişiyle bunu yaşamam lazım. Yani cevabım şudur ki; ihtiyaç duyduğum ve istediğim için şart!”

–Cansu Ç., Turizmci

*”İyi seks, sadece ask için yeterli değil; ama duyguları besler.”

–Çiğdem S. (Reklamcı)

“Bence iyi seks olmayan ilişkinin devam etme olanağı yok. Tabii ki ilişkinin devam etmesi için seksin yanında birkaç dinamik daha olmalı; ancak en iyi seksi partnerinle yapmalısın. Arzuyu canlı tutmak için arada sırada başkalarıyla da seks yapıyorum.”

-Selim Z., Dijital Operasyon Sorumlusu

 

viridianprints