AMA ONU ŞİMDİ İSTİYORUM!

|  , anaslide, YAŞAM

 


Sen de mi her şeyi hemen yapmak isteyenlerdensin? Yazar Oliver Burkeman, tüm işlerini nasıl öncelik sırasına koyabileceğini anlatıyor.

Fikir:

Doğru şeyleri yaparak, öncelik sırasına koymayı öğrenmek varolan en eski zaman yönetimi önerisi olabilir. Yapılacaklar listeni A’lar, B’ler ve C’ler olarak tanımlayın ya da mutlaka yapılması gerekenlerle “belki” leri ayırmak için renkli keçeli kalemler kullan.

Genellikle, her şey önemli görünür ve yapman gereken çok şey varken, önem sırasına koymak o şeyleri sihirli bir şekilde iyileştirmez.  Bunların ötesinde, bizler enerji seviyemizdeki gelgitlerle duygusal varlıklarız. Yani, yapılacak işlerinin hepsi aceleyse ve ne yapacağınıza karar veremiyorsan, bunun yerine genel kabul görmüş kuralı uygula..

Nasıl gerçekleştirirsin?

Küçük işleri zor işlerle dönüşümlü olarak yap

Üstünü çizdiğinde tatmin olacağın küçük bir işle başla, sonra yapmaktan kaçındığın büyük projeyle uğraş, ardından diğer küçük işe geç. Bu sayede, bir işi diğeri için etkili bir şekilde ödül olarak kullanmış ve motivasyonunuzu yüksek tutmuş olursun

“İki saat” hedefle

Nörobilim yazarı Josh Davis, “Two Awesome Hours” adlı kitabında tüm gün boyunca aşırı üretken olmayı denemekten vazgeçmenin en iyisi olduğunu savunuyor. Bunun yerine, tercihen sabah saatlerini; yani dinlendiğin ve rahatsız edilmeyeceğin iki saati hedefle. En önemli şeyi yap, enerjin azaldığında da senin için daha az önemli olan görevini yerine getir.

Yenilgiyi kabul et

Öncelikle gerçekle yüzleş: İstediğin her şeyi yapmak için yeterli zaman olmayacak. Elindeki birkaç topu düşürmek suç değil, zira bu kaçınılmaz.  Şunu kabul et, hangilerini düşüreceğini göze almaya karar vermen çok daha iyi olacaktır.

 

viridianprints