AKILLICA YE!

 


Bazı besinler, onların gizli sırrını bildiğin zaman senin için daha faydalıdır.

YEŞİL ÇAYDAN DESTEK AL

Yeşil çay, nişastalı yiyeceklerin kan şekeri üzerindeki etkisini azaltıyor. Nasıl mı? Yeşil çaydaki EGCG bileşikleri, nişastalı gıdaların sindirimini yavaşlatır. Nişastalı bir şey yediğinde yanında bir büyük fincan yeşil çay iç.

KESTANEYİ SOĞUT 

Kestaneyi çok sıcakken yediğinde kan şekerini hızlı yükseltip düşürür ve kısa sürede tekrar açlık hissi oluşturur. Kestaneyi ister közlenmiş ister haşlanmış olarak, süt veya sütlü kahve ile birlikte yiyebilirsin. Bu şekilde uzun süre tok tutan, besin değeri yüksek bir ara öğün olacak.

YEŞİLLİK ALTERNATİFİ: ENGİNAR

Yeşil yapraklı sebzeler yemekten bıktıysan (ki kalori hesabı yaptığın günlerde bu sık sık olur), enginar çok iyi bir alternatif. Harika bir lifli besin olan enginarın tanesi sadece 60 kalori içeriyor. Bir öğünde başlangıç olarak yediğinde, o öğünden çok daha az kalori almanı sağlıyor.

 KÖK PANCAR VE KIRMIZI ET

Karaciğer dostu olan kök pancarı, özellikle kırmızı etin yanında garnitür olarak yemeye özen göster. Böylelikle kırmızı etin kalp-damar, karaciğer ve sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkilerine karşı güçlü bir antioksidan tedbir almış olursun.

 MAKARNAYI BALIKLA EŞLEŞTİR

Makarna, Omega-3 zengini bu doyurucu protein kaynağı ile harika bir ikili oluşturur. Birçok klasik makarna yemeğinin özelliği deniz ürünü içermesidir. Zeytinyağı ve karides içeren bir makarna, kalbin için iki kat faydalı.

PATATESİ DOĞRU YE

Patatesin kan şekerin açısından sıkıntı yaratmasını istemiyorsan onu az pişir, bir öğünde 200 gramdan fazlasını yeme ve yanında mutlaka bir protein kaynağı ile ye. Bu arada, “Patates dünyada en çok yenen kök sebze” desek, şaşırır mısın? Hiç sanmıyoruz.

DOMATESİ PİŞİR

Yüksek miktarda su içeren bu lifli sebze, tam bir likopen deposu. Araştırmacılar, bu antioksidan kanında ne kadar fazlaysa, kalp hastalıkları ve diğer kronik rahatsızlıklara yakalanma riskinin o kadar azaldığını bulmuş. Domatesin besin değeri pişirildiğinde artıyor. Tavada soteleyerek ya da fırında pişirerek yemeyi tercih et.

 

 

 

 

viridianprints